Stránky

sobota 19. března 2016

MAMA DIARY #1

Ano ano, vím, že je tu mrtvo od Vánoc :) Nicméně dnes vám přináším zase jeden kecací NEfitnessový článek - ptáte se proč? Prostě se mi nějak nechce - nevím jestli je to sychravým počasím (už ať je to hezké jaro!), nebo že jsme měli spoustu práce se stěhováním (zabydlování téměř u konce), nebo prostě jsem jako každá správná mamina unavená... Ale řekla jsem si, že nemá cenu se k tomu nutit, nebo se mi to ještě zprotiví, tak je to se vším. Těším se, až bude lepší počasí a já budu běhat, a snad nechytnu zánět dutin jako posledně. Následek této nemoci mi momentálně spinká v kočárku :D

Každopádně se chci podělit o několik poznatků ze života mámy na mateřské :) Rozhodně se nenudím, i když Oliver se zatím ještě ani nepřetáčí na bříško. To teprve bude sranda.

1. Přestože vás vaše dítě přivádí sebevíc k šílenství přes den, jakmile usne a vy vidíte ty jeho sladký očička/pusinku/ručičky a jak spokojeně oddechuje, na všechno zapomenete a jenom se dokážete rozplývat jak je nádherný. Milujete ho strašně moc. Jste hrdí, že to (nějak) zvládáte. A pak, když opatrně potichu couvete od postýlky směrem ke dveřím, ve tmě stoupnete přesně na tu část hrací deky, kde je pískátko. Úlekem nadskočíte, dítě se zavrtí, vy ztuhnete hrůzou, že vás uspávání čeká nanovo, a když nakonec přeci jen dítko spí a vy si natáhnete nohy na stolek, máte opět ten dobrý unavený pocit, že je den za vámi a že to za to stojí.


2. Jeden den jsem si uvědomila, že jsem opravdu MÁMA - hned třikrát :) . Poprvé, když jsme byli u dětského lékaře s jistým problémem. Pan doktor musel Olivera trochu pozlobit, aby mu pomohl, a chudáčka to bolelo, tak začal plakat - já jsem to nečekala, a tak jsem začala okamžitě brečet taky, přímo v ordinaci, a když mi pak doktor vysvětloval, co mám dělat, tak mě ještě musel utěšovat :D Podruhé, když jsem jela nakoupit, zatímco byl manžel doma se synem. Byl to náročný den, já moc nestíhala jíst, a tak jsem si otevřela sušenky v autě a začala jsem je jíst, zatímco jsem urovnávala nákup na sedačce a startovala. V tom jsem si všimla auta stojícího o pár míst dál na parkovišti, v něm seděla mladá maminka a taky dlábila nějakou dobrotu :D tak jsem se pousmála a připadala jsem si najednou dospěle :) A potřetí, když jsem si uvědomila, že si v hlavě neustále dokola prozpěvuju "Three little kittens, they lost their mittens, and they began to cryyyyy..." :D

3. Jsem Bohu moc vděčná za to, že mi dal manžela, který je zodpovědný a každý měsíc nosí domů výplatu a zabezpečuje celou rodinu i finančně. Stará se o nás i ve všech ostatních ohledech, ale člověk si najednou i víc váží těch peněz, když už sám nepracuje. Jsem vděčná, že se nemusím bát, že bychom neměli na jídlo, naopak si můžeme dovolit kupovat kvalitní jídlo a další věci, které nejsou nutné, ale zpříjemní nám naše dny. Spousta žen to bere jako samozřejmost, je to přece "chlapova povinnost"... Dámy, pochvalte své muže, že pracují a vydělávají peníze! Udělá jim to radost. A pokud třeba práci zrovna shání, povzbuzujte je.

4. Ohledně jídla si můžete naplánovat co chcete, ale stejně to nejspíš bude jinak :D Všechno totiž záleží na tom, jak se vaše dítě vyspí, jestli si vydrží hrát zatímco vy si připravujete jídlo, pak taky kojení a chutě... Já jsem třeba "stress eater" - když jsem vynervená, jím. Cokoli sladké, cokoli tučné. Takže můj jídelníček stále čeká na to, abych ho opravdu dodržovala. Ale důležité je se kvůli tomu necítit provinile - pro mě vždycky bude priorita starost o dítě a o manžela. Vím, že existuje spousta maminek co půl roku po porodu vypadají, jakoby nikdy nerodily. Být fit na mateřské se opravdu dá, když se chce, všechno jde, a možná celý tenhle článek je vlastně jedna moje velká výmluva - ale vše je o prioritách. A jak je pro mě důležité dát si do pořádku tělo, moje rodina a být pohodovou mámou a neřešit zbytečně jestli jsem náhodou nesnědla o pár gramů sacharidů víc, to je pro mě ještě důležitější.

5. Když přebalujete dítě, a má rozbalenou plínu, NIKDY ho nepusinkujte a nelechtejte na bříšku. Nejenže se vám poblije na gauč, ale dost možná vám (pokud je to kluk) načůrá za výstřih. True story.

6. Jako každá máma na mateřské, naučila jsem se mnohem víc ocenit tyto vynálezy:
- vysavač (kvůli nosní odsavačce hlenů)
- vlhčené ubrousky (spotřeba asi 1000ks týdně :D )
- automatická pračka a žlučové mýdlo
- jednorázové pleny (však vy víte na co)
- Youtube (videa s dětskými písničkami, které malého zaujmou, tím pádem zklidní a rozesmějí)


7. Přestože své dítě opravdu milujete, nemůžete být jeho otrokem. Jinak to zniční v prvé řadě vás (a možná naruší i partnerský vztah), a v důsledku i výchovu dítěte. Jenže najít tu hranici, kdy se jen "staráte o dítě, které je na vás závislé" a "otročením", je docela těžké a individuální. My třeba nejsme úplně zastánci záměrného spaní dětí s rodiči v posteli. Takže náš syn jde večer do postýlky, pokud kojím v noci a neusnu u toho, tak jde do postýlky znovu, pokud kojím třeba až v 5 hodin ráno, většinou ho nechám už tu hodinku až dvě dospat u nás na posteli. Prostě no stress :) Když usneme, tak pohoda, když ne, přendáme do postýlky. Nechápu, proč jsou ženy schopné se kvůli těmto věcem málem do (virtuální) krve pohádat. Stejně jako další témata: Nosit dítě, nebo nenosit? Nosit v šátku, nebo v ergonomickém nosítku? Očkovat/neočkovat? Nechat vyplakat nebo ne? Dávat ovocný příkrm zároveň se zeleninovým, nebo až později? A tak dále... Cítím, že nemůžu řešit celý den tyhle starosti, i když některé jsou určitě potřeba vyřešit. Potřebuji čas na sebe, na relax, třeba na sport, na to být s Bohem a nemyslet celý den jen na péči o dítě, vaření, cokoli. Stejně tak můj manžel potřebuje čas pro sebe po práci, i když se přiznám, že někdy odpočítávám minuty, než přijde z práce :D


 Tak snad jste se aspoň trochu pousmáli u čtení, příště to snad už bude víc fitness článek :) 
Žádné komentáře:

Okomentovat